Evinizin En Güzel Yerine En Güzel Hatlarımızdan Biri Çok Güzel Olacaktır. Ne Dersiniz. Orijinal Taş Hatlarımız Biride; Mutlaka Sizin Olmalı!

Risusart Taş Hattın Yapılışları

Gönderen Risus 15/05/2017 0 Yorumlar

 

Anadolu Güzel Sanatlar olarak hat işleri yapmaya başladık. Yaptığımız hatlar doğal taş üzerine kalıp üzerine asit indirme ile yapılmakta. Her biri el emeği göz nuru dur. Yaptığımız çalışmalar uzun yıllar boyu kalabilmen niteliğine sahiptir. Taşın üzerine çukur olarak yazı Yazılmaktadır. Yazılar belli bir derinliğe kadar oluşmasını sağlamaktayız.  Resimler uzun süre kalacağını Ümit etmekteyiz.

 

 

risusart.com Anadolu güzel sanatların resmi satış sitesidir amacımız burada orijinal işler satmaktır. Taş üzerine görsel olarak dualar ve hat çalışmalarını yapmaktayız yaptığımız hatlar istiyoruz ki bir sonraki kuşaklara ve nesillere kalabilirsin Sizlerde bu kalıcı eserlerimizden bir tanesini edinirsiniz sanatımızı desteklemiş olacaksınız. ve biz de bu işi sürdürüyor olacağız. Evinizin en güzel köşesinde evinizin bereketini arttırmak dileğiyle hayırlı olsun demek istiyoruz.

 

Geleneksel El Sanatları

 

Bu yazımda sizlere Geleneksel Türk El Sanatlarından bahsetmek istiyorum çünkü diğer yazılarımda sizlere el sanatlarımızı, dönemlerini ve kullanıldığı alanları anlatmak için bu konu onlara ışık tutacaktır.

El sanatları insanoğlu var olduğundan beri tabiat şartlarına bağlı olarak ortaya çıkmıştır.İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak örtünmek ve korunmak amacı ile ilk örneklerini vermiştir.Daha sonra gelişerek çevre şartlarına göre değişimler gösteren el sanatları, ortaya çıktığı toplumun duygularını, sanatsal beğenilerini ve kültürel özelliklerini yansıtır hale gelerek "geleneksel" vasfı kazanmıştır. Geleneksel Türk El Sanatları Anadolu'nun binlerce yıllık tarihinden gelen çeşitli uygarlıların kültür mirasıyla, kendi öz değerlerini birleştirerek zengin bir mozaik oluşturmuştur.

Geleneksel Türk El Sanatlarını; halıcılık, kilimcilik cicim zili sumak, kumaş dokumacılığı, yazmacılık, çinicilik, seramik-çömlek, işlemecilik, oya işlemeciliği, deri işçiliği, müzik aletleri yapımcılığı, taş işçiliği, bakırcılık, sepetçilik, semercilik, maden işçiliği, keçe yapımcılığı, örmecilik, ahşap ve ağaç işçiliği, ebru sanatı, tezhip sanatı, hat sanatı gibi değerlerimiz bulunmaktadır.

Biz ne kadar sahip çıkma sakta Türk sanatı birçok dala ayrılıyor ve birçok el emeği göz nuru dediğimiz eserler müzelerde tarihi eser olarak adlandırılan birçok ürün geçmişten günümüze gelen Türk Sanatlarımızdandır. Geleneksel sanat ve modern sanatın birleşimiyle de birçok güzel eser ortaya çıkartabiliriz önemli olan geçmişimizi sanatımızı unutmamamızdır.

Biz ülkemizde buna çok fazla değer vermiyoruz ama Türk sanatını yakından takip eden ve geçmişten günümüze kadar inceleyen ve bunlardan yola çıkarak birçok sanat eseri ortaya koyan yabancı sanatçılar ve ülkeler bulunmaktadır.

 

Biz onların yaşantısını değerlerini kültürünü benimsiyor ve onlar gibi yaşamaya çalışıyoruz onlar ise bizim tarihimizi bağlılığımızı kültürümüzü kendi ülkelerine taşıyabilmek için birçok uğraş veriyorlar. Biz ne zaman uyanıp bizde olan örnek alınan değerlerimize sahip çıkacağız işte bunun cevabını aramak oldukça üzücü!

 

ATATÜRK'ün dile getirdiği şu güzel söz ile yazıma burada son vermek istiyorum.

Güzel sanatlarda muvaffak olmak, bütün inkılaplarda başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler ne yazık ki, medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla yer almaktan ilelebet mahrum kalacaklardır...

 

 

Yorum Yaz