Evinizin En Güzel Yerine En Güzel Hatlarımızdan Biri Çok Güzel Olacaktır. Ne Dersiniz. Orijinal Taş Hatlarımız Biride; Mutlaka Sizin Olmalı!

Bir Karakalem Resminin Yapılış Öyküsü

Gönderen Risus 15/05/2017 0 Yorumlar

 

Bizler risusart.com olarak Anadolu Güzel Sanatlar Çizim Atölyesinin kara kalem resimlerimizin satışını yapmaya başladık. Yaptığımız kara kalemler çalışmaları canson veya sholer kağıt üzerine kurşun kalem ile yapılmaktadır. Her biri el emeği göz nuru dur. Yaptığımız çalışmalar uzun yıllar kalabilme niteliğine sahiptir. Çünkü kaliteli malzeme kullanmaktayız. Kağıt üzerine kara kalem olarak yapılan çalışmalar, çerçeveli olarak sizlere göndermekteyiz.  Resimlerin uzun yıllar tarihi kalıcılığı olabilmesi için kaliteli malzemeler kullanılmaktadır.

 


risusart.com Anadolu güzel sanatların resmi satış sitesidir. Amacımız burada orijinal işler satmaktır. Kaliteli kâğıt  üzerine görsel olarak dualar, taş ahşap ve deri üzerine hatlar, graf, biristoll kağıt üzerine minyatürler, canvas(bezin üstübeçle ve yağla kaplanmış halı) üzerine yağlı boya tabloları, şamua, veya formula kağıt üzerine ebrular ve sholer ya da canson kağıt üzerine kara kalem çalışmalarını yapmaktayız. Yaptığımız çalışmalar istiyoruz ki bir sonraki kuşaklara ve nesillere kalabilirsin. Sizlerde bu kalıcı eserlerimizden bir tanesini edinirsiniz sanatımızı desteklemiş olacaksınız.  Biz de bu işi sürdürüyor olacağız. Evinizin en güzel köşesinde ekonomik bereketini arttırmak dileğiyle hayırlı olsun demek istiyoruz.

 


Karakalem

 

Yakılarak kömür haline getirilen salkım söğütten elde edilir. Kursun kalem: kurşunla mangal kömürünün karıştırarak yapılan bir araçtır. Çok yönlü bir çizim aletidir. Kara kalemle; siyahın derinliğine, grinin tonlarına birçok renk tonunu elde edebiliriz. Resim yapımının temel yapı taşlarındandır. Kalemlerin dereceleri vardır küçükten büyüğe (açıktan koyuya) bunlar aşağıdaki gibi sıraladık.

 


Gravür kalemi 10 H kaleminden daha sert bir kalemdir. 10H, 9H, 8H, 7H, 6H, 5H, 4H, 3H, 2H, H, HB, B, 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, 8B, 9B 10, Füzen Kalemi 10B kaleminden daha yumuşaktır. Şimdi 2015 yılı itibari ile 11B, 12B, 13B, 14B ye kadar içine yağ karıştırarak daha da koyu kalemler yapılmıştır. Yaptığımız kara kalem resimleri sizlerin beğenisine sunduk. Sizlerde içlerinde beğendiğiniz birini alma dileğiyle.

 


 

Karakalem Tekniği Hakkında Bilgi

 

 

Karakalem tekniği: Teknik ile dilediğiniz kompozisyonu tek renk olarak çalışabilirsiniz. Ayrıca bu çalışmalar resimleyeceğiniz yağlı boyalar için egzersiz niteliği taşıyacaktır. Eskiz defterlerine gerçekleştireceğiniz bu çalışmalar ilerde muhteşem tablolara dönüşebilirler.

Karakalem tekniği yüzyıllardır ressamların vazgeçemediği bir malzeme olan kurşun kalem ve kömür kalemle gerçekleştirilen karakalem çalışmalar, izleyenlerde her zaman farklı bir hayranlık uyandırmışlardır. Yağlı boya ve sulu boya çalışmaların renk zenginliğini bir kenara bırakarak oluşturulan bu ışık-gölge ve kontür çalışmaları, başlı başına birer sanat eseri olmalarının yanı sıra, renkli çalışmalar için yol gösterici bir rol üstlenirler.

 

En temel resim malzemesi

Kurşun kalem en temel resim malzemesidir. Resme başlayanların mutlaka üzerinde çalışması gereken kompozisyon ve ışık-gölge tekniklerini kara kalem resimlerle geliştirmek en uygun çalışma yöntemi olacaktır. Boyaların kendilerine has özelliklerini ve teknik zorluklarını bir kenara bırakarak, kara kalem çalışmalarla resme ilk adımınızı atabilirsiniz.

 

Ortaya çıkan sonuç sizi tatmin edene dek, aynı ya da benzer konular üzerinde çalışmanızı tavsiye ederiz. Hazırlayacağınız bir natürmort düzenleme ya da yakınlarınızın size modellik yapmalarıyla, ileride renkli çalışabileceğiniz kompozisyonlar için referans alabileceğiniz çalışmalar ya da hızlı eskizler gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kara kalem çalışmaları için çeşitli yumuşaklıklar da kurşun kalemlerin yanı sıra kömür kalem ya da füzen benzeri malzemelerle birlikte hamur silgi kullanabilirsiniz. Böylece resimleriniz deki ışık-gölge dağılımını dengeler ve hataları daha kolay giderebilirsiniz. Başlangıç olarak "H" benzeri sert kalemlerle çalışmanız ve resminiz ilerledikçe daha yumuşak kalemlere geçmeniz, ışık-gölge dağılımını dengede tutmanıza yardımcı olacaktır. Tabi kâğıt seçiminiz de oldukça önemli. Dokulu kağıtlar, üzerin de daha fazla kalem izi tutacağından, resminiz size daha çekici görünecektir. Yine de yeni başlayanların daha az dokulu ve az gramajlı kâğıtlar tercih etmesini tavsiye ederiz. Aksi takdirde resmi fazla koyultarak bir anda tamamen kararmış bir desenle karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Yorum Yaz